poniedziałek, 6 stycznia 2014

Prawo odszkodowań - porada pierwsza

Czego nie robić prowadząc pojazd

i czym się to może skończyć w kontekście odszkodowania z OC sprawcy


Ostatnio temat pijanych kierowców jest bardzo popularny w rozlicznych mediach. Powód oczywisty - wydarzenia nocy sylwestrowej. Prawem karny na niniejszym blogu się specjalnie nie zajmuję, ponieważ nie stanowi to mojej specjalizacji. Rozważania na temat surowości kar dla jeżdżących pod wpływem pozostawiam zatem fachowcom. Co jednak w tym temacie mówi nam prawo cywilne, a konkretnie ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Prawo cywilne również piętnuje społecznie niepożądane postawy, między innymi jazdę po użyciu alkoholu. Mianowicie warto przyswoić sobie i zapamiętać regulację zawartą w art. 43 wspomnianej powyżej ustawy. Zgodnie z treścią tej normy prawnej zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczyliśmy nasz samochód (tytułem umowy ubezpieczenia OC) może od nas zażądać zwrotu całego odszkodowania wypłaconego przez zakład ubezpieczeń poszkodowanemu w wyniku wypadku, którego byliśmy sprawcą, jeżeli wyrządziliśmy szkodę:
  • umyślnie - to się zdarzy raczej rzadko;
  • w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii - tu pole do popisu dla zakładów ubezpieczeń; warto zwrócić uwagę, że nawet jazda po użyciu alkoholu, która jest oceniana jako wykroczenie, wyczerpuje przesłanki umożliwiające zakładowi ubezpieczeń dochodzenie roszczenia zwrotnego od sprawcy nawet najmniejszej stłuczki;
  • po wejściu w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa; 
  • jadąc bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
  • i zbiegliśmy z miejsca zdarzenia.
Jak widać również prawo cywilne piętnuje takie postawy, jak jazda pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy nawet po ich użyciu. Warto mieć zatem świadomość, że nawet jeżeli nie poniesiemy dotkliwych konsekwencji karnych, to możemy takowych doświadczyć na gruncie prawa cywilnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz