poniedziałek, 13 stycznia 2014

O nowych doręczeniach słów kilka

Zmiany w doręczeniach na Nowy Rok,

czyli co w rybnym, oprócz kupna makreli, załatwić można


Przetarg rozpisany, przetarg wygrany, zmiany, zmiany, zmiany. Jużci to od 1 stycznia obecnie nam panującego roku 2014 Poczta Polska przestała doręczać przesyłki sądowe. Takiej zmiany, jeżeli chodzi o doręczenie chyba najważniejszej kategorii listów jeszcze w naszej historii nie było, więc warto ową wiekopomną chwilę zapamiętać.

Doręczenia przejął inny operator (Polska Grupa Pocztowa). Jak będzie? Ano zobaczymy. Jedno jest pewne - większość ludzi o zmianach nie ma zielonego pojęcia, zaś adwokaci czy radcy prawni zgrzytają zębami, ponieważ wiadomo, że nowe niesie pewne ryzyko. Czy Pani w kiosku czasami nie posieje gdzieś naszego zawiadomienia o rozprawie w sprawie za pięć baniek? 

W każdym razie jedno jest pewne. Nowych zawiadomień o poleconym z Sądu nie można lekceważyć, tak samo jak nakazów z Lublina. A może w kiosku, rowerowym czy żeglarskim będzie mniejsza kolejka, niż na "Poczcie", to i nerwów mniej od razu będzie. Oczywiście miejsca odbioru są też bardziej standardowe, np. punkty InPost.

Pamiętać należy także, że kolejny konkurs na przesyłki już niebawem. Poczta Polska pełni funkcję operatora wyznaczonego do 1 stycznia 2016 roku. Po tej dacie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi konkurs, aby wyłonić podmiot, który będzie przyjmował najważniejszej listy wysyłane przez nas - takie, których nadanie będzie się równało ich złożeniu w Sądzie lub urzędzie. Obecnie w kraju można to uczynić wyłącznie za pośrednictwem Poczty Polskiej, która jest operatorem wyznaczonym na podstawie przepisów przejściowych nowego prawa pocztowego.

Wygranie przez Polską Grupę Pocztową przetargu na obsługę przesyłek sądowych jest zatem dla tego podmiotu wielkim sprawdzianem i szansą na przygotowanie się do kompletnego przejęcia rynku pocztowego w Polsce. Oby to wszystko z korzyścią dla jakości usług.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz